Теодосиј I Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Теодосиј I Цариградски (Антиох –починал во 1183 година во Константинопол) — Вселенски патријарх од 1179 до 1183.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Θεοδόσιος B´ , ὁ Βορραδιώτης“ (на greek). Ecumenical Patriarchate. http://www.ec-patr.org/list/index.php?lang=gr&id=119. посет. 19 април 2013 г. 
Религиозни титули
Претходник
Харитон
Цариградски патријарх
1179–1183
Наследник
Василиј II