Прејди на содржината

Кастин (византионски епископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кастин
Цариградски патријарси
Ракоположен230
Службата завршила237
ПретходникКиријак I
НаследникЕвгениј I

Кастин бил епископ на Византион во периодот од 230 до 237 година[1]. Негов претходник бил Киријак I, а негов наследник е Евгениј I. Во некои извори се среќава како Константин.

Тој имал функција во Рим и не бил христијанин. Христијанството го прифатил благодарение на епископот Аргиропол. По прифаќањето на христијанството, сето свое богатство го предал на сиромашното население и целосно се посветил на црквата. Тој ја изградил можеби првата црква во Византија во чест на Света Ефимија во областа на денешна Галата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-05-20. Посетено на 2012-04-25.