Акакиј Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Акакиј Цариградски
Πατριάρχης Ακάκιος
Вселенски патријарх
ЦркваКонстантинополска црква
Ракоположен471
Службата завршила488
ПретходникГенадиј I
НаследникФравита
Лични податоци
ЗанимањеЦариградски патријарх

Акакиј Цариградски (починал во 489 година) — Вселенски патријарх во периодот од 471 до 488 година.

Наводи[уреди | уреди извор]