Пајсиј I Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пајсиј I Цариградски
Вселенски патријарх
ЦркваЦариградска патријаршија
Редови
Чинпатријарх
Лични податоци
Роден?
Лезбос
Починал1688
Халки
НационалностГрк

Пајсиј I (? - 1688) — грчки духовник и вселенски патријарх во 1652-1653 и 1654-1655 г.[1]

Роден е на островот Лезбос. Служел како лариски митрополит, а во јули 1652 г. е избран за вселенски патријарх, наследувајќи го Атанасиј III. Во април 1653 г. службата му е прекината и прогонет е на островот Халки (Хејбелиада) кај Цариград. Во март 1654 г. повторно е устоличен, овојпат со поддршка од синодот на Руската црква, по проверката на свештеничките книги.

Симнат е во март 1655 г. и доделена му е прво кизилската, а потоа и ефеската митрополија. Починал на Халки околу 1688 г.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Пајсиј I Архивирано на 4 март 2016 г. — Цариградска патријаршија (грчки)
  2. Пајсиј I — Енциклопедија на елинскиот свет (грчки)


Претходник
Атанасиј III
Цариградски патријарх
1652-1653
Наследник
Јоаникиј II
Претходник
Кирил III
Цариградски патријарх
1654-1655
Наследник
Јоаникиј II