Јаков Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јаков Цариградски
Вселенски патријарх
ЦркваЦариградска патријаршија
Редови
Чинпатријарх
Лични податоци
Роден?
Хиос, Грција
Починал1700
Молдавија
НационалностГрк

Јаков (? - 1700) — грчки духовник и вселенски патријарх на три наврати.

Првично владикувал како лариски митрополит. Во 1679 г. е избран за вселенски патријарх и останал на престолот до 30 јули 1682 г., кога бил приморан да се откаже од поранешниот патријарх Дионисиј IV. Во 1685 г. е вратен на престолот по заедничка одлука на синодот, каде останал една година, па во 1686 г. повторно е натеран да истапи. Во 1687 г. дошол на престолот по третпат, за да биде конечно симнат во 1688 г.[1]

Пребегнал во Молдавија, каде починал во 1700 г.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јаков Архивирано на 4 март 2016 г. — Цариградска патријаршија (грчки)


Претходник
Атанасиј IV
Цариградски патријарх
1679-1682
Наследник
Дионисиј IV
Претходник
Партениј IV
Цариградски патријарх
1685-1686
Наследник
Дионисиј IV
Претходник
Дионисиј IV
Цариградски патријарх
1687-1688
Наследник
Калиник II