Тома II Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија

Tома II ЦариградскиВселенски патријарх од 667 до 669.[1]

Духовни титули
Претходник
Петар
Цариградски патријарх
667–669
Наследник
Јован V

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Thomas II“. Ecumenical Patriarchate of Constantinople. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на 4 February 2012.