Атенодор (византионски епископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Атенодор
Патријарх на Константинопол
Ракоположен 136
Службата завршила 141
Претходник Поликарп II
Наследник Поликарп II

Атенодор бил епископ на Византион во периодот од 144 до 148 година. Негов претходник бил Поликарп II, а негов наследник е Евазиј.

Бил на престолот во времето на прогоните на христијаните во времето на Антонин Пиј[1]. Во негово време, во истото време кога со Византион управувал Зексип, бројот на христијаните значително се зголемил. Тој бил ополномоштен за изградба на втората катедрала во Елеја, која подоцна била обновена од страна на Константин Велики, кој сакал да биде погребан токму на ова место[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Eleutherius“. Official website of the Ecumenic Patriarchate of Constantinople. http://www.ec-patr.org/list/index.php?lang=en&id=8. посет. 4 март 2011 г.  Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „PAT“ е зададен повеќепати со различна содржина.