Прејди на содржината

Исидор II Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Исидор II
Цариградски патријарх
ЦркваЦариградска патријаршија
Назначенјануари 1456
Службата завршила31 март 1462
ПретходникГенадиј Схолариј
НаследникЈоасаф I[1]
Лични податоци
Починал31 март 1462
Истанбул

Исидор II Ксантопул (грчки: Ισίδωρος Β΄ Ξανθόπουλος) бил Вселенски патријарх од 1456 до 1462.

Живот[уреди | уреди извор]

Многу малку е познато за животот и патријаршијата на Исидор. Неговото презиме потекнува од Ксантополскиот манастир во Истанбул, каде се зачленил и станал јеромонах, а подоцна и игумен.[2] Исидор работел заедно со Генадиј Схолариј за време на Советот на Фиренца[3] и бил еден од потпишувачите на документот од 1445 против источно-западната унија на црквите.[4] Во овој период Исидор бил прогласен за духовен отец на грчката заедница во Истанбул.[3]

По давањето отказ од страна на Генадиј Схолариј како патријарх во средината на јануари 1456, Исидор бил избран за наследник. Тој бил признат од султанот Мехмед II и бил избран за епископ во Манастирот Богородица Памакаристос.[5]

Неговото владеење траело до неговата смрт на 31 март 1462,[2] за подоцна да биде наследен од патријархот Јоасаф I.[1]

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Some scholars suggest Gennadius Scholarius (second term) and Sophronius I as Isidore's successor in place of Joasaph I: see the Article List of Patriarchs of Constantinople.
  2. 2,0 2,1 Kiminas, Demetrius (2009). The Ecumenical Patriarchate. Wildside Press LLC. стр. 37,45. ISBN 978-1-4344-5876-6.
  3. 3,0 3,1 Vitalien, Laurent (1968). „Les premiers patriarches de Constantinople sous la domination turque (1454-1476)“. Revue des études byzantines (26): 229–263(246). doi:10.3406/rebyz.1968.1407.
  4. Petrides, Sophrone (1911). „Documents sur la ropture de l'union de Florence“. Echos d'Orient. 14: 205.
  5. „Isidore II“. Ecumenical Patriarchate. Посетено на 5 July 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]