Константин I Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија

Константин I ЦариградскиВселенски патријарх од 675 до 677.[1]

Духовни титули
Претходник
Јован V
Цариградски патријарси
675–677
Наследник
Теодор I

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „List of Patriarchs“. Ecumenical Patriarchate of Constantinople. Архивирано од изворникот на 2011-05-20. Посетено на July 17, 2011.