Георгиј I Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Георгиј I ЦариградскиВселенски патријарх од 679 до 686 година.[1]

Духовни титули
Претходник
Теодор I
Цариградски патријарси
679–686
Наследник
Павле III

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „List of Patriarchs“. Ecumenical Patriarchate of Constantinople. Посетено на July 18, 2011.