Сисиниј Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сисиниј Константинополски
Πατριάρχης Σισίνιος Α΄
Патријарх на Константинопол
ЦркваКонстантинополска црква
Ракоположен426
Службата завршила427
ПретходникАтик
НаследникНесториј
Лични податоци
ВероисповедПравославие
ЗанимањеПатријарх на Константинопол

Сисиниј Константинополски (починал околу 24 декември 427) бил Патријарх на Константинопол во 426 до 427 година.