Климент Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија

Климент ЦариградскиВселенски патријарх во период од 42 дена во 1667 година.

Тој бил митрополит во Конија кога бил избран за патријарх на 9 септември 1667 година. Тој бил необразована и груба личношт поради што неговиот избор не бил признаен. Светиот синод протестирал кај султанот Мехмед IV, кој го разрешил на 21 октомври 1667 година.

Извори[уреди | уреди извор]

Претходник
Дионисиј III
Цариградски патријарх
1662-1665
Наследник
Методиј III