Елвтериј (византионски епископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Елвтериј
Патријарх на Константинопол
Ракоположен 129
Службата завршила 136
Претходник Диоген
Наследник Феликс

Елвтериј бил епископ на Византион во периодот од 129 до 136 година. Дошол по смртта на Диоген, а негов наследник е Феликс .

Бил на престолот во времето на Адријановите прогони на христијаните[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Eleutherius“. Official website of the Ecumenic Patriarchate of Constantinople. http://www.ec-patr.org/list/index.php?lang=en&id=8. посет. 4 март 2011 г.