Елвтериј (византионски епископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Елвтериј
Цариградски патријарси
Ракоположен129
Службата завршила136
ПретходникДиоген
НаследникФеликс

Елвтериј бил епископ на Византион во периодот од 129 до 136 година. Дошол по смртта на Диоген, а негов наследник е Феликс.

Бил на престолот во времето на Адријановите прогони на христијаните[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Eleutherius“. Official website of the Ecumenic Patriarchate of Constantinople. Архивирано од изворникот на 2010-12-15. Посетено на 3 април 2011.