Калиник I Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Икона на Св. Калиник I, Цариградски патријарх.

Калиник I ЦариградскиВселенски патријарх од 693 до 705.[1]

Калиник помогнал во соборувањето на императорот Јустинијан II и да се постави за владетел Леонтиј.

По триумфалното враќање на Јустинијан во Константинопол и повторното именување за император, Калиник бил уапсен и ослепен пред да биде затворен во манастир.[2]

Тој е признат за светец од страна на православната црква, и се слави на 23 Август.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „List of Patriarchs“. Ecumenical Patriarchate of Constantinople. Посетено на July 18, 2011.
  2. Kiminas 2009, p. 44
  • Kiminas, Demetrius (2009). The Ecumenical Patriarchate: A History of Its Metropolitans With Annotated (изд. 2009.). Wildside Press LLC. ISBN 1-4344-5876-8. - Total pages: 256
Духовни титули
Претходник
Павле III
Цариградски патријарх
693–705
Наследник
Кир