Георгиј II Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Георгиј II ЦариградскиВселенски патријарх од 1191 до 1198 година.[1]Според Балсамон, Георгиј, за време на владеењето на императорот Алексиј I, додал еден член на егзокатакели, па вкупниот број бил шест.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „George II Xifilinos“. Ecumenical Patriarchate of Constantinople. конс. September 5, 2011. 
  2. Diego Jiménez Arias, Jerónimo de Valencia, Juan de Lama Cubero, Narcís Oliva i Nadal (на Spanish, Latin). Lexicon ecclesiasticum latino-hispanicum: ex Sacris Bibliis, conciliis .... http://books.google.com.br/books?id=xf_mlqixbQ4C&lpg=PA176&ots=iuG5r2Erxw&dq=Exocatacceli&pg=PA176#v=onepage&q=Exocatacceli&f=false. посет. 5 септември 2011 г. 
Религиозни титули
Претходник
Доситеј
Цaриградски патријарх
1191–1198
Наследник
Јован X