Козма III Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Козма III ЦариградскиВселенски патријарх од 1714 до 1716 година.[1] Тој исто така служел и како Александриски патријарх под епископското име Козма II Александриски од 1723 година се до неговата смрт во 1736 година.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „List of Patriarchs“. Official web site of the Ecumenical Patriarchate of Constantinople. конс. 2011-02-07. 
  2. „Kosmas II (1723–1736)“. Official web site of the Greek Orthodox Patriarchate of Alexandria and All Africa. конс. 2011-02-07. 
Религиозни титули
Претходник
Кипријан
Цариградски патријарх
1714–1716
Наследник
Еремија III