Прејди на содржината

Јован VIII Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Seal

Јован VIII Цариградски — роден во Трабзон, Вселенски патријарх од 1064 до 1075 година. Бил вујко на Јован Ксифилин. Јован VIII исто така напишал и хагиографија за Св. Евгениј Требзондски.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. William Miller, Trebizond: The last Greek Empire of the Byzantine Era: 1204-1461, 1926 (Chicago: Argonaut, 1969), p. 11
Духовни титули
Претходник
Константин III
Цариградски патријарх
1064–1075
Наследник
Козма I