Неофит V Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Неофит V Цариградски
Цариградски патријарх
ЦркваЦариградска патријаршија
Назначен20 октомври 1707
Службата завршила25 октомври 1707
ПретходникГаврил III
НаследникКипријан
Лични податоци
Претх. службаМитрополит во Ираклија

Неофит V ЦариградскиВселенски патријарх во период од неколку денови во 1707 година.[1]

Живот[уреди | уреди извор]

Неофит бил назначен за митрополит во Ираклија на 15 мај 1689 година.[2]:174 Епископите како и верниците[3] го избрале за патријарх на 20 октомври 1707 година.[2]:40 Но не бил одобрен од страна на султанот, кој го имал правото, како и претходно што го имале византиските цареви, да го потврди изборот. Па така по само пет денови Неофит бил заменет и останал митрополит во Ираклија се до 1711 година, кога и најверојатно починал.[2]:40

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Νεόφυτος Ε´“. Ecumenical Patriarchate. конс. 27 June 2011. (грчки)
  2. 2,0 2,1 2,2 Kiminas, Demetrius (2009). The Ecumenical Patriarchate. Wildside Press LLC. стр. 40,174. ISBN 978-1-4344-5876-6. 
  3. Gedeon, Manuel (1890). Πατριαρχικοί Πίνακες. Lorenz & Keil. стр. 617. http://books.google.com/books?id=NBtWAAAAYAAJ. (грчки)
Претходник
Гаврил III
Цариградски патријарх
1707
Наследник
Кипријан