Генадиј I Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Генадиј I Цариградски
Πατριάρχης Γεννάδιος Α΄
Вселенски патријарх
Deposition of the Robe of Virgin Mary (XV c).jpg
ЦркваЦариградска црква
Ракоположен458
Службата завршила471
ПретходникАнатолиј
НаследникАкациј
Лични податоци
ЗанимањеЦариградски патријарх

Генадиј I Цариградски (починал во 471 година) — Вселенски патријарх во периодот од 458 до 471 година.

За патријарх дошол по смртта на Свети Анатолиј. Современик на Св. Маркијан (10 јануари) и на Св. Данило Столпник (11 декември). Во негово време бил основан манастирот наречен Студитски според римскиот сенатор Студиј. Сенаторот Студиј со благослов на Генадиј отишол во Цариград, му подигна црква на Св. Јован Предвесник и подигнал манастир при црквата. Бил многу кроток и воздржлив. Претседавал со помесниот собор во Цариград, на кој била анатемисана симонијата во црквата[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Свети Генадиј, патријарх Цариградски“. Посетено на 24 јануари 2011.