Генадиј I Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Генадиј I Константинополски
Πατριάρχης Γεννάδιος Α΄
Вселенски патријарх
Deposition of the Robe of Virgin Mary (XV c).jpg
ЦркваКонстантинополска црква
Ракоположен458
Службата завршила471
ПретходникАнатолиј
НаследникАкациј
Лични податоци
ЗанимањеПатријарх на Константинопол

Генадиј I Цариградски (починал во 471 година) — Вселенски патријарх во периодот од 458 до 471 година.

За патријарх дошол по смртта на Свети Анатолиј. Современик на Св. Маркијан (10 јануари) и на Св. Данило Столпник (11 декември). Во негово време бил основан манастирот наречен Студитски според римскиот сенатор Студиј. Сенаторот Студиј со благослов на Генадиј отишол во Цариград, му подигна црква на Св. Јован Предвесник и подигнал манастир при црквата. Бил многу кроток и воздржлив. Претседавал со помесниот собор во Константинопол, на кој била анатемисана симонијата во црквата[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Свети Генадиј, патријарх Цариградски“. Посетено на 24 јануари 2011.