Јован V Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија

Јован V ЦариградскиВселенски патријарх од 669 до 675 година.[1]

Духовни титули
Претходник
Тома II
Цариградски патријарх
669–675
Наследник
Константин I

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „John V“. Ecumenical Patriarchate of Constantinople. Посетено на July 17, 2011.