Рафаил II Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Неофит III Цариградски
Вселенски патријарх
ЦркваЦариградска патријаршија
Ракоположенмарт 1603
Службата завршилаоктомври 1607
Редови
Чинпатријарх
Лични податоци
Роден?
Атина
Починал?
Претх. службамитимнски митрополит

Рафаил II — грчки духовник и вселенски патријарх од 1603 до 1607 г.[1]

Живот[уреди | уреди извор]

Владикувал како митимнски митрополит, па во март 1603 г. е избран за вселенски патријарх.[2] Се зафатил за уредување на многу црковни работи и издал бројни посланија. Судирите со неговиот претходник, Неофит II, предизвикале многу проблеми во црквата. Александрискиот патријарх Кирил II (Кирил Лукарис) во писмо до ираклискиот митрополит Дионисиј, напишал дела „... Рафаил владееше со Патријаршијата како тиранин повеќе од четри години ...“.

Рафаил пројавувал интерес за повторно обединување со Католичката црква и водел тајни преписки со папата.[3] Останал на престолот до октомври 1607 г., кога бил принудно симнат од султанот Ахмед I и доживеал насилна смрт во прогонство.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Kiminas, Demetrius (2009). The Ecumenical Patriarchate. Wildside Press LLC. стр. 39. ISBN 978-1-4344-5876-6.
  2. Ραφαὴλ Β´. Ecumenical Patriarchate. Посетено на 16 Sep 2011.(грчки)
  3. Runciman, Steven (1985). The Great Church in captivity. Cambridge University Press. стр. 270. ISBN 978-0-521-31310-0.


Претходник
Матеј II
Цариградски патријарх
1636-1637
Наследник
Матеј II