Руфин (византионски епископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Руфин
Цариградски патријарси
Ракоположен284
Службата завршила293
ПретходникДометиј
НаследникПроб

Руфин бил епископ на Византион во периодот од 272 до 284 година[1]. Негов претходник бил Дометиј, а негов наследник е Проб.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-05-20. Посетено на 2012-04-25.