Константиј I Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија

Константиј I ЦариградскиВселенски патријарх во периодот од 1830 до 1834 година.

Роден во Цариград. Се школуал во патријахатските училишта, во Јаш и Киев. Во 1805 година бил избран за архиепископ во Синај, каде начелствувал сè до неговиот избор за патријарх во 1830 година. Се повлекол во 1834 година, продолжил да се занимава со пишување и читање. Починал во 1859 година.

Извори[уреди | уреди извор]

Претходник
Агатангел
Цариградски патријарх
1830-1834
Наследник
Константиј II