Филаделф (византионски епископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Филаделф
Патријарх на Константинопол
Ракоположен 211
Службата завршила 217
Претходник Марко I
Наследник Киријак I

Филаделф бил епископ на Византион во периодот од 211 до 217 година[1]. Негов претходник бил Марко I, а негов наследник е Киријак I.

На местото епископ на Византион бил во времето на Септимиј Север кој продолжил со прогонувањето на христијаните.


Наводи[уреди | уреди извор]