Филаделф (византионски епископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Филаделф
Цариградски патријарси
Ракоположен211
Службата завршила217
ПретходникМарко I
НаследникКиријак I

Филаделф бил епископ на Византион во периодот од 211 до 217 година[1]. Негов претходник бил Марко I, а негов наследник е Киријак I.

На местото епископ на Византион бил во времето на Септимиј Север кој продолжил со прогонувањето на христијаните.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-05-20. Посетено на 2012-04-25.