Поликарп II (византионски епископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поликарп II
Цариградски патријарси
Ракоположен141
Службата завршила144
ПретходникФеликс
НаследникАтенодор

Поликарп II бил епископ на Византион во периодот од 141 до 144 година. Според некои антички извори, тој на оваа функција се задржал седумнаесет години, но сепак црковните историчари, пред сè Никифор Калист споменал дека се задржал само три години. Негов претходник е Феликс а негов наследник е Атенодор.

Бил на престолот во времето на прогоните на христијаните во времето на Антонин Пиј[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Eleutherius“. Official website of the Ecumenic Patriarchate of Constantinople. Архивирано од изворникот на 2010-12-15. Посетено на 3/04/2011. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)