Поликарп II (византионски епископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поликарп II
Патријарх на Константинопол
Ракоположен 141
Службата завршила 144
Претходник Феликс
Наследник Атенодор

Поликарп II бил епископ на Византион во периодот од 141 до 144 година. Според некои антички извори, тој на оваа функција се задржал седумнаесет години, но сепак црковните историчари, пред се Никифор Калист споменал дека се задржал само три години. Негов претходник е Феликс а негов наследник е Атенодор.

Бил на престолот во времето на прогоните на христијаните во времето на Антонин Пиј[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Eleutherius“. Official website of the Ecumenic Patriarchate of Constantinople. http://www.ec-patr.org/list/index.php?lang=en&id=8. посет. 4 март 2011 г.