Полиевкт Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Полиевкт Цариградски
Πατριάρχης Πολύευκτος
Вселеснки патријарх
Consecration of Patriarch Polyeuctus.png
Ракоположение на Полиевкт за патријарх, од Мадридскиот Скилица
ЦркваЦариградска црква
Ракоположен956
Службата завршила970
ПретходникТеофилакт
НаследникВасилиј I
Лични податоци
ЗанимањеЦариградски патријарх

Полиевкт ЦариградскиВселенски патријарх во периодот од 956 до 970 година.

Полиевкт во православието е познат како втор Златоуст. Во времетo на патријархот Полиевкт и царот Константин Порфирогенит, во Цариград дошла руската кнегиња Олга и тука се крстила, а царот ѝ бил кум. Св. Полиевкт пророчки ѝ рекол: “Благословена си ти меѓу руските жени заштo си ја возљубила светлината и си ја отфрлила темнината, ќе те благословуваат руските синови до последнотo коленo[1].

Православната црква неговиот ден го чествува на 5 февруари.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Охридски пролог“ стр. 50