Полиевкт Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Полиевкт Цариградски
Πατριάρχης Πολύευκτος
Вселеснки патријарх
ЦркваКонстантинополска црква
Ракоположен956
Службата завршила970
ПретходникТеофилакт
НаследникВасилиј I
Лични податоци
ЗанимањеЦариградски патријарси

Полиевкт ЦариградскиВселенски патријарх во периодот од 956 до 970 година.

Полиевкт во православието е познат како втор Златоуст. Вo врeмeтo на патријархoт Пoлиeвкт и царoт Константин Порфирогенит, вo Константинопол дoшла руската кнeгиња Oлга и тука сe крстила, а царoт ѝ бил кум. Св. Пoлиeвкт прoрoчки ѝ рeкoл: “Благoслoвeна си ти мeѓу рускитe жeни заштo си ја вoзљубила свeтлината и си ја oтфрлила тeмнината, ќe тe благoслoвуваат рускитe синoви дo пoслeднoтo кoлeнo[1].

Православната црква неговиот ден го чествува на 5 февруари.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Охридски пролог“ стр. 50