Партениј IV Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Партениј IV Цариградски
Цариградски патријарх
Ракоположен1655
Службата завршила1657
ПретходникГаврил II Цариградски
НаследникДионисиј III Цариградски

Партениј IV ЦариградскиВселенски патријарх во периодот од 1655 до 1657 година. Негов претходник бил Гаврил II Цариградски, а негов наследник е Дионисиј III Цариградски.

Бил роден на oстрoвoт Митилeна. Бил eпискoп на Хиoс пoдoлгo врeмe. Пoслe бил избран за патријарх. Нo пo лажнитe дoставувања дeка рабoтeл прoтив државата, Турцитe првo гo нудeлe да сe пoтурчи, а кoга тoј тoа рeшитeлнo гo oдбил, гo oбeсилe вo 1657 гoдина[1].

Православната црква неговиот ден го чествува на 24 март.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Охридски пролог“ стр. 122
Духовни титули
Претходник
Гаврил II
Цариградски патријарх
1657-1662 (прво начелствување)
Наследник
Дионисиј III
Претходник
Дионисиј III
Цариградски патријарх
1665-1667 (второ начелствување)
Наследник
Климент
Претходник
Методиј III
Цариградски патријарх
1671 (трето начелствување)
Наследник
Дионисиј IV
Претходник
Герасим II
Цариградски патријарх
1675-1676 (четврто начелствување)
Наследник
Дионисиј IV
Претходник
Дионисиј IV
Цариградски патријарх
1684-1685 (петто начелствување)
Наследник
Јаков