Исидор I Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија

Исидор I ЦариградскиВселенски патријарх од 1347 до 1350 година. Исидор I бил следбеник на Григориј Палам.

Младост[уреди | уреди извор]

Малку се знае за неговата младост. Исидор е роден во Солун кон крајот на 1290-ите каде станал учител и духовен водач.

Кариера[уреди | уреди извор]

Како следбеник на Св. Григориј, бил вовлечен во спорот меѓу следбениците на Григориј Палам и Варлам Калабриски за исахизмот во средината на XIV век.

Синод од 1344 година[уреди | уреди извор]

Во 1345 година,Исидор, кој во тој период бил епископ Монемвашки, и Григориј Палама биле изопштени од страна на синод на антиисихистички епископи раководен од Јован XIV Кој и самиот бил противник на Св. Григориј.

Палам и Исидор се повлекле.[1]

Синоди во 1347 година[уреди | уреди извор]

Во февруари 1347 година, за ввреме на синодот свикан од Јован VI, патријархот Јован XIV бил расчинет и Исидор бил повикан од прогон и бил избран за Вселенски патријарх.По станувањето на патријарх, Исидор I го осободил Григориј Палам од затвор и го прогласил за архиепископ Солунски.

Патријархат[уреди | уреди извор]

За време на две и пол годишното патријархување, Исидор I барал целото православие да ги прифати паламистичките догми. Тој избрал епископи кој била паламити. Тој изрекуал тешки казни за оние кои не сакале да се покорат.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Fortescue, Adrian (1910), Hesychasm, VII, New York: Robert Appleton Company, Посетено на 2008-02-03
  2. Jugie, Martin. „The Palamite Controversy“. Посетено на 2010-12-28.
Духовни титули
Претходник
Јован XIV
Цариградски патријарх
1347–1350
Наследник
Калист I