Седекион (византионски епископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Плутарх
Цариградски патријарси
Ракоположен105
Службата завршила114
ПретходникПлутарх
НаследникДиоген

Седекион бил епископ на Византион во периодот од 105 до 114 година. Дошол по смртта на Плутарх, а негов наследник е Диоген.

Бил на престолот во времето на Трајановите прогони на христијаните[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Sedekion“. Official website of the Ecumenic Patriarchate of Constantinople. Архивирано од изворникот на 2010-12-15. Посетено на 3/04/2011. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)