Седекион (византионски епископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Плутарх
Патријарх на Константинопол
Ракоположен 105
Службата завршила 114
Претходник Плутарх
Наследник Диоген

Седекион бил епископ на Византион во периодот од 105 до 114 година. Дошол по смртта на Плутарх, а негов наследник е Диоген.

Бил на престолот во времето на Трајановите прогони на христијаните[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Sedekion“. Official website of the Ecumenic Patriarchate of Constantinople. http://www.ec-patr.org/list/index.php?lang=en&id=6. посет. 4 март 2011 г.