Фравита Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фравита Константинополски
Πατριάρχης Φραβίτας
Вселеснки патријарх
Црква Константинополска црква
Ракоположен 488
Службата завршила 489
Претходник Акациј
Наследник Ефимиј
Лични податоци
Занимање Патријарх на Константинопол

Фравита Цариградски (починал во 489 година) — Вселеснки патријарх во периодот од 488 до 489 година. Од страна на црквата се смета за светец, а неготвиот ден се слави на 18 февруари.

Наводи[уреди | уреди извор]