Фравита Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фравита Цариградски
Πατριάρχης Φραβίτας
Вселеснки патријарх
ЦркваКонстантинополска црква
Ракоположен488
Службата завршила489
ПретходникАкациј
НаследникЕфимиј
Лични податоци
ЗанимањеЦариградски патријарх

Фравита Цариградски (починал во 489 година) — Вселеснки патријарх во периодот од 488 до 489 година. Од страна на црквата се смета за светец, а неготвиот ден се слави на 18 февруари.

Наводи[уреди | уреди извор]