Арзакиј Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Арзакиј Константинополски
Πατριάρχης Αρσάκιος
Патријарх на Константинопол
ЦркваКонстантинополска црква
Ракоположен381
Службата завршила397
ПретходникЈован Златоуст
НаследникАтик
Лични податоци
ВероисповедПравославие
ЗанимањеПатријарх на Константинопол

Арзакиј Константинополски (починал околу 11 ноември 405) бил Патријарх на Константинопол од 404 до 405 година.