Кирил IV Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Атанасиј V Цариградски
Вселенски патријарх
ЦркваЦариградска патријаршија
Редови
Чинпатријарх
Лични податоци
Роден?
Митилена, Мала Азија
Починал1728
Цариград
НационалностГрк

Атанасиј V — грчки духовник и вселенски патријарх од 1711 до 1713 г.

Бил извонредно образуван и владикувал како кизички митрополит.

Избран е за вселенски патријарх во 1709 г., но на престолот седнал Атанасиј V, по што Кирил морал да почека до неговото симнување во 1711 г. Се борел за економски реформи во патријаршијата, но одбивал да дава поголеми давачки за Високата порта и затоа во 1713 г. бил приморан да се откаже од престолот.[1]

Останал да живее во Цариград, каде починал во 1728 г.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Кирил IV Архивирано на 20 октомври 2016 г. — Цариградска патријаршија (грчки)
Претходник
Атанасиј V
Цариградски патријарх
1711-1713
Наследник
Кипријан