Прејди на содржината

Софрониј III Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Портрет од 1892 година

Софрониј III Цариградски (1798 - 3 септември 1899) — вселенски патријарх од 1863 до 1866 година.[1] Тој бил избран за Александриски патријарх на 30 мај 1870 година. Таму начествувал како Софрониј IV Александриски сè до неговата смрт на 3 септември 1899 година. Тој ја воздигнал Светата црква Преображение Христово во 1888 година во градот Порт Саид. Неговото патријархување било одбележано од неславното протерување од црквата на Нектариј Егински, кој подоцна е прогласен за светец.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „List of Patriarchs“. Official web site of the Ecumenical Patriarchate of Constantinople. Архивирано од изворникот на 2011-05-20. Посетено на 2011-02-07.
  2. „Sophronios IV (1870–1899)“. Official web site of the Greek Orthodox Patriarchate of Alexandria and All Africa. Посетено на 2011-02-07.
Духовни титули
Претходник
Јоаким II
Цариградски патријарх
како Софрониј III

1863–1866
Наследник
Григориј VI
Претходник
Никанор
Александриски патријарх
како Софрониј IV

1870–1899
Наследник
Фотиј