Проб (византионски епископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Проб
Цариградски патријарси
Ракоположен284
Службата завршила293
ПретходникРуфин
НаследникМетрофан

Проб бил епископ на Византион во периодот од 303 до 314 година[1]. Негов претходник бил Руфин, а негов наследник е Метрофан.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-05-20. Посетено на 2012-04-25.