Проб (византионски епископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Проб
Патријарх на Константинопол
Ракоположен284
Службата завршила293
ПретходникРуфин
НаследникМетрофан

Проб бил епископ на Византион во периодот од 303 до 314 година[1]. Негов претходник бил Руфин , а негов наследник е Метрофан .

Наводи[уреди | уреди извор]