Прејди на содржината

Атанасиј IV Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Атанасиј II Цариградски
Вселенски патријарх
ЦркваЦариградска патријаршија
ПретходникДионисиј IV
НаследникЈаков
Редови
Чинпатријарх
Лични податоци
Роден?
 ?
Починал?
 ?
НационалностГрк

Атанасиј II — грчки духовник и вселенски патријарх од 2 до 10 август 1679 г.

На престолот се задржал само 8 дена, па бил симнат од редестовскиот епископ под одвинение за срамно и недолично однесување кон народот. По ова, на престолот повторно дошол Дионисиј IV со помош на противниците на Анастасиј.[1]


Извори[уреди | уреди извор]

  • Εγκυκλοπαίδεια Πάπυρος-Larousse-Britannica, 2007, τόμ. 2, σελ. 651-652

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Цариградска патријаршија. „Анастасиј IV“. Посетено на 23 јуни 2015.


Претходник
Дионисиј IV
Цариградски патријарх
1679
Наследник
Јаков