Доситеј Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија

Доситеј ЦариградскиВселенски патријарх со потекло од Венеција.

Тој бил патријарх Ерусалимски кога бил ибран за Вселеснки патриајрх во 1190 година, по расчинувањето на неговиот претходник Леонтиј од страна на царот Исак II. Начествувал само неколку месеци, во кои немало ништо значајно пред да биде расчинет.

Извори[уреди | уреди извор]

Духовни титули
Претходник
Леонтиј
Цариградски патријарх
1190-1191
Наследник
Георгиј II