Неофит VIII Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија

Неофит VIII ЦариградскиВселенски патријарх од 1891 до 1894 гофина.

Духовни титули
Претходник
Дионисиј V
Цариградски патријарх
1891–1894
Наследник
Антим VII

Поврзано[уреди | уреди извор]