Евдоксиј Антиохиски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Евдоксиј Антиохиски (Eudoxius; грчки: Ευδόξιος ο Αντιοχείας) бил Цариградски патријарси во периодот од 360 до 370 година. Пред да стане патријарх, тој бил епископ во Антиохија.

Во времето кога учел во Антиохија, Евдоксиј станал приврзаник на аријанството, особено на крилото на Евсевиј Никомедиски. Тој учествувал на црковните собори во Антиохија, Сердика и Милано, а во текот на 358 година станал Патријарх на Антиохија. Констанциј II го симнал од престолот и го вратил во својата родна Кападокија, главно поради неговата поддршка на аријанството на Евномиј.

Во 360 година станал Цариградски патријарси, каде во 366 година го крстил императорот Валент, кој паднал под негово влијание.

Наводи[уреди | уреди извор]