Нектариј Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поврзано: Нектариј
Нектариј Константинополски
Πατριάρχης Νεκτάριος
Цариградски патријарси
ЦркваКонстантинополска црква
Ракоположен381
Службата завршила397
ПретходникГригориј Богослов
НаследникЈован Златоуст
Лични податоци
ВероисповедПравославие
ЗанимањеЦариградски патријарси

Нектариј Константинополски (починал околу 397) бил Цариградски патријарси во 381 или 397 година.