Партениј I Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија

Партениј I ЦариградскиВселенски патријарх во периодот од 1639 до 1644 година. Партениј бил патријарх во период на постојани промени на местото цариооградски патријарх поради османлискиот сулатан.

Спор со Никифор[уреди | уреди извор]

Во спорот на Никифор Алексндриски, Партениј застанак на страната на хирархите на Синајската црква дозволувајќи им да изведуваат верски служби во Каиро кога никифор би во посета на Влашко. Откако Никифор се вратил во Александрија, со протест до Партениј предизвикал повлекување на дозволите. Сепак, тензиите околу ова прашање меѓу двете цркви продолжиле.[1]

Синоди[уреди | уреди извор]

Во 1641 година Партениј го свикал синодот во Цариград, на кој присуѕствувале осум прелати и четири достоинственици на црквата. На овој синод би одобрен поимот поимот пресуштествување. Наредната година Партениј го свикал поважниот Јашки синод.[2] Целта на овој синод да се спротивстави на одредени католички и протестански доктрински грешки кои се испреплетале во православната теологија и понудиле обемна православна изјава за вистинитоста на верата.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Nikiphoros (1639-1645)
  2. Councils of Constantinople and Jassy
  3. John Anthony McGuckin (15 December 2010). The Encyclopedia of Eastern Orthodox Christianity, 2 Volume Set. John Wiley & Sons. стр. 325–. ISBN 978-1-4443-9254-8.

Извори[уреди | уреди извор]

Оваа статија вклучува текст од Parthenius I of Constantinople на OrthodoxWiki која е лиценцирана под лиценцата CC-BY-SA и GFDL.
Духовни титули
Претходник
Кирил II
Цариградски патријарх
1639–1644
Наследник
Партениј II