Киријак I (византионски епископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Киријак I
Цариградски патријарси
Ракоположен214
Службата завршила230
ПретходникФиладелф
НаследникКастин

Киријак I бил епископ на Византион во периодот од 214 до 230 година[1]. Негов претходник бил Филаделф, а негов наследник е Кастин.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-05-20. Посетено на 2012-04-25.