Плутарх (византионски епископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Плутарх
Патријарх на Константинопол
Ракоположен 89
Службата завршила 105
Претходник Поликарп I
Наследник Седекион

Плутарх бил епископ на Византион во периодот од 89 до 105 година. Дошол по смртта на Поликарп I, а негов наследник е Седекион.