Матеј I Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија

Матеј I ЦариградскиВселенски патријарх од 1397 до 1405 година.

Монах и штитеник на Нил, тој бил епископ Кизички во 1387 година, за време на претходнит патријарх.[1] Со поддршката на царот Мануил II, станал патријарх во 1397 година, но набрзо наишол на отпор од митрополитот Анкирски Макариј и Матеј Кизички, кои конечно успеале да го расчинат на патријахалниот синод во 1405 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Ματθαῖος Α´“ (грчки). Ecumenical Patriarchate of Constantinople. Посетено на 14 May 2015.
Духовни титули
Претходник
Калист II
Цариградски патријарх
1397–1405
Наследник
Ефтимиј II