Теодот I Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Теодот I Цариградски
Вселенски патријарх
Црква Црква на Константинопол
Ракоположен 815
Службата завршила 821
Претходник Никифор I Цариградски
Наследник Антониј I Цариградски
Лични податоци
Роден Наколеја
Вероисповед Православие
Живеалиште Цариградска патријаршија
Занимање Патријарх
Други папи наречени Теодот

Теодот I ЦариградскиВселенски патријарх во периодот од 815 до 821 година.

Религиозни титули
Претходник
Никифор I
Цариградски патријарх
815–821
Наследник
Антониј I