Прејди на содржината

Григориј VII Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Григориј VII

Григориј VII (21 септември 185017 ноември 1924) — Вселенски патријарх од 1923 сè до 1924. Тој го вовел новиот календар во цариградската црква. Одеднаш починал од масивен срцев удар во 1924.

Духовни титули
Претходник
Мелетиј IV
Цариградски вселенски патријарх
1923–1924
Наследник
Константин VI

Надворешни врски[уреди | уреди извор]