Василиј III Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Василиј III

Василиј III (грчки: Βασίλειος Γ΄; 1846 — 29 септември 1929), роден како Василиос Георгиадис (Βασίλειος Γεωργιάδης), бил Вселенски патријарх од 13 јули 1925 сè до неговата смрт во 1929.

Духовни титули
Претходник
Константин VI
Вселенски патријарх
1925—1929
Наследник
Фотиј II

Надворешни врски[уреди | уреди извор]