Лав Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

ЛАв ЦариградскиВселенски патријарх од 1134 па се до неговата смрт во 1143 година. Тој бил презвитер во Аја Софија пред да стане патријарх. Тој имал незначаен патријахат за време на владеењето на императорот Јован II.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Λέων Στυππῆς (Greek). Ecumenical Patriarchate. конс. 2011-12-24. 
Религиозни титули
Претходник
Јован IX
Цариградски патријарх
1134–1143
Наследник
Михаил II