Лав Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

ЛАв ЦариградскиВселенски патријарх од 1134 па се до неговата смрт во 1143 година. Тој бил презвитер во Аја Софија пред да стане патријарх. Тој имал незначаен патријахат за време на владеењето на императорот Јован II.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грешка: no |title= specified при употребата на {{Cite web}}“ (на greek). Ecumenical Patriarchate. http://www.ec-patr.org/list/index.php?lang=gr&id=109. посет. 24 декември 2011 г. 
Религиозни титули
Претходник
Јован IX
Цариградски патријарх
1134–1143
Наследник
Михаил II