Прокл (архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Прокло Константинополски
Πατριάρχης Πρόκλος
Цариградски патријарх
ЦркваЦариградска црква
Ракоположен426
Службата завршила427
ПретходникМаксимијан
НаследникФлавијан
Лични податоци
ЗанимањеЦариградски патријарси
Прокл Цариградски

Проклцариградски архиепископ во периодот од 434 до 446 година.