Атик Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Атик Цариградски
Αττικός
Цариградски патријарси
ЦркваКонстантинополска црква
Ракоположен406
Службата завршила425
ПретходникАрзакиј
НаследникСисиниј
Лични податоци
Вероисповедправославие
ЗанимањеЦариградски патријарх

Атик Цариградски (починал околу 10 октомври 426) — Цариградски патријарх од 406 до 425 година.