Атик Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Атик Константинополски
Αττικός
Патријарх на Константинопол
ЦркваКонстантинополска црква
Ракоположен406
Службата завршила425
ПретходникАрзакиј
НаследникСисиниј
Лични податоци
ВероисповедПравославие
ЗанимањеПатријарх на Константинопол

Атик Константинополски (починал околу 10 октомври 426) бил Патријарх на Константинопол од 406 до 425 година.