Лаврентиј (византионски епископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лаврентиј
Цариградски патријарси
Ракоположен148
Службата завршила154
ПретходникЕвазиј
НаследникЛаврентиј

Лаврентиј бил епископ на Византион во периодот од 154 до 166 година[1]. Негов претходник бил Евазиј, а негов наследник е Алипиј.

Бил на престолот во времето на прогоните на христијаните во времето на Антонин Пиј и Марко Аурелиј.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-03-23. Посетено на 2012-03-29.